Gąsiorek
Gąsiorek (dzierzba gąsiorek) (Lanius collurio) - niewielki ptak wędrowny z rodziny dzierzbowatych. Poszczególne podgatunki zamieszkują:
L. collurio collurio - kontynentalną Europę poza Półwyspem Iberyjskim i Krymem oraz północnym skrajem kontynentu, a także Azję Mniejszą i Anglię. Zimuje w środkowej i południowej Afryce. Występuje w Polsce - średnio liczny ptak lęgowy, przeloty V i VIII-IX.
L. collurio kobylini - Lewant, północną Mezopotamię, Kaukaz i Krym. Zimuje w środkowej i południowej Afryce.
Cechy gatunku
Występujący w Polsce L. collurio collurio: samiec - wierzch głowy i kuper popielaty, plecy i wierzch skrzydeł rdzawe. Przez oko czarna pręga. Ogon czarny o białej nasadzie i brzegach, dziób i nogi również czarne. Samica - wierzch rdzawobrunatny, biały, poprzecznie prążkowany spód, przez oko ciemniejsza, lecz również brązowa plama. U młodych barwy jak u samicy, lecz prążkowanie również na grzbietowej stronie ciała.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 17-20 cm
rozpiętość skrzydeł 30 cm
waga ok. 30 g
Biotop
Brzegi lasów, młodniki i otwarte przestrzenie z pojedynczymi skupieniami krzewów.
Gniazdo
Na ciernistych krzewach lub drzewach, zwykle niezbyt wysoko. Zbudowane z korzonków, kłączy, czasem dokłada patyki; wysłane drobnymi korzonkami i trawami.
Jaja
W liczbie 5 do 6 (często w gnieździe jajo kukułki).
Wysiadywanie
Jeden lęg w roku, jaja wysiadywane są przez okres około 14 dni, głównie przez samicę. Pisklęta opuszczają gniazdo po 12-15 dniach.
Pożywienie
Głównie owady, ale nie stroni również od małych kręgowców - małych ptaków, gadów i ssaków. Często robi zapasy nabijając zdobycz na ciernie lub ostre gałązki.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.
Dodaj komentarz